SİNEMA OKUMALARI ATÖLYESİ/ Film Okumaları
Meraklısı için, Film – Noir “KARA FİLM İZLEME ATÖLYESİ 1 ”
Yönetmen Didem Erayda ile Klasik Kara Film’leri inceleyeceğimiz 1.dönem atölyemiz 18 Ocak 2020 tarihinde saat 17.00-20.00 arasında başlayacaktır. 8 hafta sürecek olan atölyede her hafta o dönem çekilmiş bir filmi önce izleyeceğiz sonra moderatör eşliğinde analiz edeceğiz.Kontenjanımız sınırlıdır,lütfen yerinizi ayırtınız,Atölye günlük katılım bedeli 25 tl.dir
Program
1.Hafta – “ M “ ( Bir Şehir Katilini Arıyor ) Yönetmen: Fritz Lang , 1931 - Almanya
2. Hafta - “ The Postman Always Rings Twice “ ( Postacı Kapıyı İki Kere Çalar ) Yönetmen: Tay Garnett, 1946 – ABD
3. Hafta – “ Night and The City “ ( Gece ve Şehir ) Yönetmen: Jules Dassin, 1950 – İngiltere
4. Hafta – “ Sunset Blvd. ” ( Sunset Bulvarı ) Yönetmen: Billy Wilder, 1950 – ABD
5. Hafta – “ The Hitchhiker” ( Otostopçu ) Yönetmen: Ida Lupino , 1953 – ABD
6. Hafta – “ The Night of the Hunter “ ( Caniler Avcısı ) Yönetmen: Charles Laughton, 1955 – ABD
7. Hafta - “ The Killing “ ( Kanundan Kaçılmaz )Yönetmen: Stanley Kubrick, 1956 – ABD
8.Hafta - “ Sweet Smell of Success “ ( Başarının Tatlı Kokusu ) Yönetmen: Alexander Mackendrick, 1957 – ABD
DİDEM ERAYDA KİMDİR?
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema – TV bölümün’den 1996 yılında mezun oldu. Daha sonra aynı üniversitede masterını tamamladı. Kısa filmleri ulusal ve uluslararası birçok festivalde gösterildi ve ödüllendirildi. İlk uzun metraj filmi “Lodos”u 2008 yılında çekti.
Didem Erayda graduated from the cinema and television programme of the fine arts department of Marmara University in 1996. She completed her MA in the same university later. Her short films were shown and received awards in many festivals in Turkey and abroad. She shot her first feature film, “Lodos” in 2008.
Filmography
- "Oyun" - (Game), 1993, (Short Film)
- "Kütürdet Beni Atifet" , 1995 , (Music Video)
- "Soluk Zaman" , (PaleTime) , 1996 , (Short Film)
* 18. İfsak National Short Film Competition – (Ifsak Jury Special
Prize) – 1996 – Istanbul - Turkey
* 1. Blacksea Short Film Festival - Samsun – Turkey
2. Best Film Prize - 1997
* 9. International Ankara Film Festival – Short Film Competition
( Selection ) - 1997
* Izmir Short Film Festival - İzmir – Turkey ( Selection ) - 1997
- 'Hediye" - (The Gift) , 2002 , (Short Film)
* 13. Orhan Murat Arıburnu Awards – Turkey
( Best Short Film ) 2002
* 3th Izmir İnternational Short Film Festival – Turkey ( Selection ) 2002
* 24th IFSAK Short Film and Documentary Competition - ( Selection )
2002 / Turkey
* 15th International Istanbul Short Film Festival - ( Selection ) 2002
* 1. Yildiz University Short Film Festival - Istanbul / Turkey
( Selection ) 2002
* 3th Istanbul International Student Trienal – Istanbul / Turkey
( Selection ) 2002
* 11th London Turkish Film Festival ( Selection ) England -2002
* International Tünel Art Festival 3 ( Selection ) Istanbul / Turkey - 2004
* Türkischen Filmtagen / ( Selection ) Germany - 2004
"Oyuncak Fabrikasi" , (Toy Factory) , 2003 , (Short Film)
*25th IFSAK Short Film and Documentary Competition - ( Selection )
Istanbul / Turkey 2003
*3th İf İstanbul Indepented Film Festival - ( Selection )
Istanbul / Turkey 2003
*16th International Istanbul Short Film Festival - ( Selection )
Turkey 2003
* 5. İzmir İnternational Short Film Festival – ( Selection )
Izmir / Turkey 2004
“Ziyaret” , ( The Visit ) , 2004 , (Short Film)
*10. Antalya Altın Portakal
İnternational Short Film and Video Competition -
Antalya / Turkey - Grand Jury Special Prize - 2004
* 5. İzmir İnternational Short Film Festival - 2004
Izmir / Turkey - Best Short Film Prize – 2004
*1. Akbank National Short Film Festival - Istanbul / Turkey
Jury Special Prize – 2004
* 12. London Turkish Film Festival – London / England ( Selection ) 2004
* 15. Orhan Murat Arıburnu Awards - Turkey
Best Short Film Prize – 2004
*7. Marmara University Short Film Competition – 2005 / Turkey
Best Short Film Prize...
Best Cinematograpy Prize...
Best Music Prize...
* 4th İf İstanbul Indepented Film Festival - ( Selection ) Turkey / 2005
* 16. International Ankara Film Festival – ( Selection ) Turkey / 2005
* Filmfestival Türkei/Deutschland – Filmlandschaften der Kurzfilme –
Nurnberg- Germany – 2005
* 34.International Rotterdam Film Festival – “Hot Spots”Istanbul – Holland/ 2005
* 3.International Film Festival OFFensiva / İnternational
Competition ( Selection ) Poland / 2005
*The Int'l Fest of Cinema and Technology ( Selection )
Orlando - USA / 2005
*1.Diyarbakir Cinema Days / Diyarbakir – Turkey / 2005
*Istanbul Foundation for Culture and Arts / 24th International Istanbul
Film Festival ( Hisar Short Film Compilation ) / Turkey - 2005
*17. İnternational Istanbul Short Film Days - Turkey / 2005
*Hisar Short Film Festival / Hisar Short Film Compilation
Istanbul - Turkey / 2005
*International Film Festival Isola Cinema / Programme Selection
Ljubljana -Slovenija / 2005
*2.O.D.T.Ü Short Film Days / Ankara – Turkey / 2005
*International Bodrum Film Festival – 2005 / Turkey
*12. Adana Altın Koza Film Festival – 2005 / Turkey
*10.International Portobello Film Festival – 2005 / England
“LODOS” , ( Lodos) , 2008 , ( İlk Uzun Metraj Film)
“KEDİ ” , ( The Kitty) , 2009 , (Short Film)

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!