Mehmet Özşimşek İle Fotoğraf Kursu

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK ATÖLYESİ & TEMEL FOTOĞRAF İŞLEME

Katılımcılarına profesyonel fotoğraf çekimi hakkında tüm detayları öğretmeyi amaçlayan atölyemiz yüz yüze olarak 1 Kasım Salı 2022 akşamı saat 18'de ilk dersini yapacak.

2022-2023 sezonunda atölye ücretimiz  750 tl.dir.

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK ATÖLYESİ & TEMEL FOTOĞRAF İŞLEME

1. Hafta: Fotoğrafa Giriş, Fotoğraf Tarihi, Fotoğraf Makineleri: Bu bölümde fotoğrafın kısa tarihi ve gelişimi anlatılacak, günümüzde ve ülkemizde fotoğrafın konumu üzerine kısa anlatım ve tartışma. Daha sonra fotoğraf makinelerinin özellikleri, optik çarpan özelliği, kullanımları ve makine alırken dikkat edilecekler üzerine anlatım.

Dijital fotoğraf kavramları : Çözünürlük, piksel, megapiksel, görüntü kaydedici sensör ve farklı özellikteki sensörler (CCD, CMOS), fotoğraf kaydetme formatları (Jpeg, Raw, Tiff). Fotoğraf depolama aparatları, hafıza kartları özellikleri ve kullanımları. Fotoğrafçılığın diğer araçları; filtreler (UV, Polarize ve Skylight) ve kullanım da fotoğrafik etkileri. Flaş ve kullanımı, flaş senkronize ayarları, dolgu flaş kavramı ve kullanıldığı yerler, Tripod (sehpa) kullanımı ve yararları, uzaktan kumanda kullanımı veya geciktirme modunun kullanımı. Fotoğraf çantasında bulunması gereken temizlik ve bakım malzemeleri. Objektifler: Objektiflerin yapısal özellikleri, odak uzaklığı ve buna bağlı olarak fotoğrafa etkileri anlatılacak. Telezoom ve, makro ve sabit odaklı objektifler ve kullanım alanları. Objektiflerin görüntü üzerindeki perspektif yığılması ve distorsiyon etkileri.

2. Hafta: Enstantane – Diyafram Değişkenleri : Enstantane ve Diyafram sisteminin özellikleri, fotoğrafa görsel etkileri ve birlikte kullanımı. Net alan derinliği ve fotoğrafta hız ve hareketin kaydedilmesi, flu fotoğraflar ve pan tekniği. Makine üzerindeki M-A-Av-Tv-S-P-AUTO özelliklerinin anlamı ve kullanımı.

3. Hafta: Işık – Pozlama : Işığın fiziksel özellikleri, doğal ve yapay ışık kaynakları, ışığın geliş yönleri ve fotoğrafa etkileri, fotoğrafta ışığın özelliğine göre WB ayarları ve fotoğrafın görselliğine etkileri. Makinelerde ışığın ölçülmesi, pozometre sistemleri ve ışığı kaydetme üzerindeki etkileri. Pozlama telafisi, bracketing, basamaklama (BKT), + ve – pozlama yapılması gereken çekimler.

4. Hafta: Kompozisyon : Belirgin bir fotoğrafın kaydedilmesi için gerekli olan kompozisyon kuralları: Bakış açısı, bakış uzaklığı, bakış yüksekliği, sadelik, altın oran, ilgi merkezi, ritm ve doku, hız ve hareket, yatay-dikey kadraj etkileri, perspektif, kontrast, armoni (uyum), fotoğrafta denge, açık ve kapalı kompozisyon, yaşam öğesi katma kavramları görseller desteğiyle anlatılacak.

5. Hafta: Çekim Uygulaması : Kurs süresince verilen teorik anlatımlar sonunda İstanbul içinde uygulamalı bir çekim çalışması yapılacaktır. Danışmanlar eşliğinde yapılan bu çalışmada kompozisyon kriterleri tek tek çektirilerek uygulatılacaktır. Çekim çalışması Zeyrek Semti’nde yapılacaktır.

6. Hafta: Temel Fotoğraf İşleme : Araç Kutusu Kirpma Adjusments Paneli Renk Ayarları ve Tercihler Levels Renk ve Ton Değiştirme Siyah-Beyaz İşlemleri Selection (Seçim) Araçları Sharpening (Keskinleştirme)

7. Hafta: Çekim çalışmalarını değerlendirme : Çekim uygulamasında katılımcıların seçtikleri 10 adet fotoğraf üzerinde değerlendirme yapılacak, kompozisyon kriterlerine uygunlukları sorgulanarak doğru ve belirgin fotoğraf kavramı üzerinde tartışılacaktır. Seçilen fotoğrafların dönem itibarı ile sergisi açılacaktır. Katılım Sertifikalarının verilmesi: Çalışmanın bitiminde seminer katılımcılarına Temel Fotoğrafçılık Semineri Katılım Belgeleri verilecektir.

İleri Düzey Fotograf Atölyesi

Eğitmen: Mehmet Özşimşek

Süre: 6 Hafta

Bu atölyenin her bölümü ilgili dış mekanlarda teorik destekle uygulamalı çekimler yapılarak gerçekleşecektir.

1.Hafta Portre Fotoğraf Portrede insan ilişkileri İnsan,mekan kavramı - ilişkilendirme Portre fotoğrafta ışık kullanımı Portre fotoğrafta objektif

2.Hafta Makro Fotoğraf Makro - detay fotoğrafçılığı Objektif ve ekipman Işık ve arka plan

3.Hafta Sokak ve Gezi Fotoğrafçılığı Bu çalışma tam gün gezi ve fotoğraflama çalışmasıdır.Sokak fotoğrafçılığında kullanılacak ipuçları ve sürpriz çekimlere hazır olma çalışması yapılacaktır. 4.Hafta Mimari ve Gece Fotoğrafçılığı Mimari Fotoğrafçılığı : Tarihi mekanların çekimi , Camii ,Kilise mimari çekimleri, Tarihi evler. Gece Fotoğrafçılığı : Şehir manzarası , Işık çizgileri ,Işık oyunları, Dolgu flash kullanımı

5.Hafta Zoom in – zoom out, Düşük Enstantane yüksek Enstantane, Flaş kullanımı, paning.

6.Hafta Atölye süresince çekilen fotografların değerlendirilmesi, Fotoğraf düzenleme ( Photoshop) , Fotoğraf seçme , slaytshow hazırlama, Portfolyo hazırlama.

Bu atölye bitiminde katılımcıların birer portfolyosu olacaktır. Atölye bitiminde ‘Katılım Belgesi’ verilecektir.
 

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!